Članak
Kada nestašica vode postane stvarnost
Širom sveta gradovi se brzo šire - do 2050. godine očekuje se da će 2.5 biliona stanovništva živeti u urbanim sredinama - a potražnja za bezbednom i čistom vodom svaki dan samo raste.
Uprkos činjenici da se zahtevi povećavaju, mi i dalje kontaminiramo ili trošimo raspoložive resurse. Ukupno 80% svih otpadnih voda se vraća u prirodu bez da se pravilno pročišćava. Istovremeno, globalno gledano, gubimo u proseku 30% pumpane sveže vode - a gradovi gube i do 60% pumpane vode zbog loših vodovodnih mreža.
Oskudica vode nije ništa novo za Mexico City. Grad je poprilično navikao na nestašice, uvozeći 40% svoje vode iz udaljenih izvora. Istovremeno, zbog problema sa cevovodom, grad gubi 40% svoje pumpane vode - a povrh toga, ne postoji recikliranje otpadnih voda. Inteligentna rešenja mogu dramatično smanjiti gubitke poput ovih.
Vodovodna infrastruktura mnogih gradova je stara, propada i jednostavno nije opremljena da se nosi sa ovom brzinom rasta. Sa privredom kao i do sada, do 2030. godine doći će do razlike između ponude i potražnje sveže vode za 40%.
Već možemo videti da se mnogi veliki gradovi širom sveta približavaju NULTOM DANU, što znači da su gradovi - London, Miami, Beijing, Mexico City, Cape Town su samo neki - izloženi riziku da im ponestane vode za piće. Za prevazilaženje ovih globalnih izazova ključna su prava rešenja za upravljanje vodom i njena ponovna upotreba. Takođe, pravi način razmišljanja je za nas sastavni deo bilo kakvih trajnih promena.